Türkiye'nin en saygın ücretsiz sahiplendirme sitesi

İKİ KEDİ BİRBİRİNE NASIL ALIŞTIRILIR

İKİ KEDİ BİRBİRİNE NASIL ALIŞTIRILIR

İki kedi birbiri ile ne zaman tanıştırılmalı?

Yeni bir kediyi evinize getireceğiniz zamanı iyi belirlemeniz çok önemlidir. Özellikle evde kalabalık misafirlerinizin olduğu dönemde iki kediyi birbirine alıştırmaiki kediyi tanıştırmaya çalışmak hem evdeki kedinizi hem de yeni gelen kediyi oldukça rahatsız edecektir. Hatta mümkünse iki kedi birbirine alışana kadar bir süre eve misafir kabul etmeyin. Sizin de seyahat etmek zorunda olmadığınız bir dönemi seçmeniz oldukça önemli.

İki kedinin birbirine alışması ne kadar sürer?

Kedilerin birbirlerine alışmaları bir-iki gün veya birkaç hafta sürebilir. Tamamen alışıp rahat hissetmeleri ise birkaç ayı bulacaktır.

İki dişi kedi aynı evde yaşar mı? İki erkek kedi aynı evde yaşar mı?

Bu sorunun cevabı tabiki evet. Ancak evde uzun süredir bakımı üstlendiğiniz bir kedi var ve uzun bir aradan sonra ikinci bir kedi sahiplenecekseniz evdekinin karşı cinsi olan bir kedi sahiplenmek birbirlerine alışmaları konusunda işinizi kolaylaştırır. Ama bu kural elzem değildir. Doğru yöntemleri uyguladığınız sürece aynı cins iki kedi aynı evde rahatlıkla yaşayabilir.

Yavru kediler birbirine zarar verir mi? İki yavru kedi birbirine nasıl alıştırılır?

eğer kediler kardeş ise zaten birbirlerinin kokusu ile doğduklarından herhangi bir alışma süresine ihtiyaç olmayacaktır. Ancak kardeş olmayan 2 yavru kediyi bir araya getirdiyseniz dikkatli olmakta fayda var. yavru kediler birbirine zarar verebilecek kadar güçlü değillerdir. Ancak birbirlerine alıştırılmadan temasa geçmeleri psikolojilerini olumsuz etkileyebilir.


İki Kediyi Birbirine Alıştırma İçin Uygulanabilecek 12 Basit Yöntem

 1. Tercih yapabiliyorsanız evdeki kedinizin karşı cinsinden bir kedi sahiplenin. Bu durumda evdeki kedinizin yeni kediyi tehdit olarak algılamasını engellemiş olursunuz.
 2. Tercih yapabiliyorsanız yavru bir kedi sahiplenin.  Bu şekilde evdeki kedinizin otoritesini sarsmamış olursunuz.
 3. Yeni kedinizi evinizin sakin olacağı bir dönemde sahiplenin. Kalıcı misafirleriniz, kalabalık organizasyonlar ya da seyahatleriniz arasına iki kediyi tanıştırma işlemini sıkıştırmayın.
 4. İki kediyi tanıştırma konusunda aceleci davranmayın. Onlara zaman tanıyın. Acele giden ecele gider unutmayın! ????
 5. Yeni kedinizi bir süre farklı bir odaya yerleştirin ve bu süre içinde iki kedinin yanyana gelmesini engelleyin. Bu sürede yeni kedinizin öncelikle size alışmasını sağlayın.
 6. Yeni kedinize ona ait bir kum ve mama kabı hazırlayın. Çünkü evdeki kediniz kum ve mamasını yabancı bir kedi ile paylaşmak istemeyecektir
 7. Kedileriniz ayrı alanlarda yaşarken ayrı ayrı birer havluyu minnoşlarınıza sürtün ve havluya kokularının geçmesini sağlayın. Daha sonra havluları diğer kedinin olduğu ortama bırakıp birbirlerinin kokusunu ilk kez algılamalarını sağlayın.
 8. Havlu işlemini birkaç kez tekrarlayarak birbirlerinin kokularını tamamen sindirmelerini sağlayın. Havluları özellikle kedilerin baş çevresine sürterseniz daha fazla koku elde etmiş olursunuz.
 9. Minimum bir hafta ayrı odada yaşayan yeni kedinizi yavaş yavaş evdeki kedinizle tanıştırmaya başlayın. Bunu yaparken siz sadece odasının kapısını aralayın. Bırakın isterlerse onlar birbirlerini keşfetmeye çalışsınlar
 10. Bu uygulamayı yaparken kediler arasında bir gerginlik hissediyorsanız yeni kediyi bir süre daha odada tutmaya devam edin. Bu sürede havlu ve mama kaplarını çapraz değiştirmeye devam edin.
 11. Yeni kedi yavru ise evdeki yetişkin kediniz fiziken ona zarar verebilecek güçte olduğundan tanışma işlemlerini mutlaka yavru kedi taşıma kabındayken yapın.
 12. Tanışma anlarında mutlaka kedilerinizin yanında olun. Böylece istenmeyen bir gerginliği engelleyebilme fırsatınız olur.

Kedileri birbirine alıştırma yöntemleri (Alternatif)

İki kedinin tanışması için bir kafes ya da taşıma çantası kullanımı

İlk tanışma anları konusunda kendinizi gergin hissediyorsanız ya da tanıştıracağınız hınzırlara pek güveniniz yok ise ???? tanışma anlarını kedi taşıma çantası ya da kedi yavrulama kafesi ile yapmanızda fayda var. Bu sayede kavga, kovalama, birbirine zarar verme ihtimallerini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. www.kediannesi.com dan alıntıdır. Tesekkurler.

Haber Yorumları